Ako do Iránu

Autor: Roman Herda | 16.11.2010 o 11:14 | (upravené 8.3.2013 o 9:04) Karma článku: 10,66 | Prečítané:  3821x

Krajina, o ktorej sa v našich končinách väčšinou príliš v dobrom nehovorí. Čarovná Perzia však oplýva nádhernými starobylými pamiatkami, milými a priateľskými ľuďmi a neopakovateľnou atmosférou. Presvedčte sa na vlastnej koži.

Ak už ste sa rozhodli, že to skúsite, je dobré zodpovedať si niekoľko základných otázok: Koľko stoja víza a ako sa vybavujú? Ako sa tam dostať? Ako je tam draho? Koľko stojí ubytovanie alebo doprava?

 

Koľko stoja víza a ako sa vybavujú?

Na Slovensku sa Iránska ambasáda nenachádza, o víza teda môžete najbližšie požiadať vo Viedni alebo v Prahe. Ambasáda vo Viedni sídli na ulici Jauresgasse 9, otvorená je každý pracovný deň od 9:00 do 13:00 s výnimkou stredy, kedy sa zatvára už napoludnie, avšak je otvorená ešte poobede medzi druhou a štvrtou.

 

Pre získanie turistických víz na 30 dní s jedným vstupom do krajiny budete potrebovať:

 • pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom opustení krajiny
 • vyplnenú žiadosť
 • kópiu zadnej strany pasu (postačí čiernobiela)
 • dve fotografie rozmeru 3 x 4 cm

 

Po podaní žiadosti Vám bude povedané aby ste sa ozvali za 3 týždne, či bola Vaša žiadosť schválená. Ak áno, prídete na ambasádu, pracovník si nájde vašu schválenú žiadosť a odovzdáte mu pas. Na ambasádu je najlepšie prísť čo najskôr, aby ste víza dostali do pasu ešte v ten istý deň. Víza máte možnosť platiť priamo na ambasáde kartou, alebo šekom, ktorý pôjdete zaplatiť do neďalekej pobočky banky na rohu ulíc Renweg a Rechte Bahngasse. Cena víz je 50€, v banke ešte priplatíte 3,70€. S potvrdením o zaplatení sa vrátite na ambasádu. Na vlepenie víz do pasu sa čaká približne dve hodiny.

 

Ako sa tam dostať?

Letecky - do Teheránu sa dá s prestupom letieť niekoľkými spoločnosťami či už z Viedne alebo Prahy. Medzinárodné lety pristávajú na novom letisku Imam Chomejní, ku ktorému v súčasnosti ešte nie je zavedená verejná doprava, jedinú možnosť teda predstavujú taxíky.

 

Po zemi - cesta z našich končín sa väčšinou delí na cestu do Istanbulu a z Istanbulu do Iránu. Do Istanbulu je možné dostať sa pomerne ľahko. Z Istanbulu sa po zemi do Iránu môžete vybrať vlakom alebo autobusom. Jeden krát do týždňa premáva medzi Istanbulom a Teheránom vlak, ktorý však hlavne v lete býva dlho dopredu vypredaný. Odchádza zo stanice Haydarpasa na ázijskej strane vždy v stredu 5 minút pred polnocou. Cesta trvá vyše 66 hodín, zahŕňa aj cestu trajektom cez jazero Van na východe Turecka a do Teheránu vlak prichádza v nedeľu, desať minút pred pol deviatou večer. Lístok stojí 40 €.

 

Druhou možnosťou je autobus. Do Teheránu jazdí niekoľko spoločností. Autobusy odchádzajú z hlavnej autobusovej stanice (Otogar), kam sa dá dostať metrom. Cesta trvá medzi 35 až 50 hodinami v závislosti od situácie na cestách a dĺžke čakania na hraničnom priechode. Lístok stojí 50 dolárov, v cene je občerstvenie na palube, zahŕňajúc vodu, džúsy, keksy a iné drobnosti. Autobus stojí väčšinou každé štyri hodiny pri motoreste alebo reštaurácií. Ak chcete vystúpiť skôr ako v Teheráne, stále platíte plnú sumu lístka.

 

Do Teheránu jazdí aj priama linka z arménskeho Jerevanu. Lístky sa dajú kúpiť na ulici Nalbandyan v cestovnej agentúre. Lístok stojí 35€, autobus odchádza z hlavnej autobusovej stanice, ktorá sa nachádza v juhozápadnej časti mesta na ulici Budapest.

 

Ako je tam draho? Koľko stojí ubytovanie a doprava?

Irán je lacná krajina. Vždy však záleží od konkrétneho človeka, koľko a ako bude utrácať. Menou je iránsky riál (cca 13 400 riálov = 1€), ktorý je zakázané vyvážať za hranice štátu. Peniaze je možné meniť v pouličných zmenárňach alebo v bankách, kde sa však treba obrniť trpezlivosťou a pripraviť sa na vyplňovanie niekoľkých papierov a zoznámenie sa s aspoň troma pracovníkmi.

 

Príklady cien:

 • iránska cola - 2000
 • kebab s ryžou v reštaurácií - 49 000
 • polievka v reštaurácií - 4000
 • malinovka v reštaurácií - 5000
 • sendvič vo fastfoode - od 3000 do 10 000
 • veľká kanvica čaju s cukrom - 20 000
 • vstup do komplexu štyroch múzeí v Esfaháne - 15 000
 • vstup do mešity v Esfaháne - 5000
 • 1 kg CNG - 400
 • internet - 10 000/hod

V Iráne funguje rozsiahla autobusová doprava. Existuje niekoľko autobusových spoločností a lístky takmer nikdy netreba kupovať dopredu, stačí prísť na stanicu, kde ma každá spoločnosť pracovníka, ktorý vykrikuje názov destinácie a odchytáva ľudí. Ceny medzi spoločnosťami sú vyrovnané.  Medzi veľkými mestami obvykle premáva niekoľko autobusov denne. Autobusy sú moderné, klimatizované s dostatočným priestorom na nohy a občerstvením v cene. Väčšinu autobusov tvoria licenčne vyrábané Scanie, o niečo menej je autobusov Volvo, v ktorých si však na rozdiel od Scanii nohy nevystriete. Druhou možnosťou sú staré, 30-40 ročné autobusy, na ktoré je však pre turistu ťažké kúpiť lístok, keďže Vám každý bude chcieť predať lístky iba na tie nové a pohodlné.

 

Niekoľko cien autobusových lístkov medzi jednotlivými mestami:

 • Tabriz - Hamadán - cca 580 km - 100 000
 • Hamadán - Esfahán - cca 500 km - 75 000
 • Bandar Abbas - Yazd - cca 900 km - 80 000
 • Teherán - Rašt - cca 330 km - 60 000

 

Centrom železničnej siete je Teherán, cez ktorý prechádzajú všetky vlaky v krajine a Mašhad na východe krajiny, kde sa schádzajú pútnici z celej krajiny. Železničná sieť spája najväčšie mestá krajiny s výnimkou Širázu, kde je trať zatiaľ iba v plánoch. Obecne sú vlaky pomalšie, ako autobusy, ale mnohokrát vedú omnoho zaujímavejšou krajinou. Ceny sa líšia podľa druhu vlaku a triedy. Aj napriek mnohým opačným informáciám nie je problém, aby boli v jednom kupé spolu muži a ženy.

 

Vnútroštátnu leteckú dopravu zabezpečuje hlavne národný dopravca Iran Air a vďaka dotáciam sú letenky lacné. Ceny sa pohybujú od 25 do 70 € v závislosti od vzdialenosti medzi mestami.

 

Ubytovanie zabezpečujú hotely v rôznych cenových kategóriách a lacné ubytovne, tzv. mosaferchúne, ktoré sa nachádzajú v každom meste. Ich nevýhodou je, že sa na izbe nenachádza sprcha, tá je spoločná na chodbe a za jej použitie sa obvykle platí (10 000 - 15 000 riálov).  Sústredené sú hlavne v okolí bazáru. V turisticky navštevovanejších mestách sa nachádzajú aj hostely na iránsky spôsob, obvykle sú to lepšie vybavené (internet) mosaferchúne s personálom, ktorý hovorí dobre po anglicky.

 

Príklady cien ubytovania za izbu a noc:

 • Tabriz (mosaferchúne) - 120 000
 • Hamadán (mosaferchúne) - 130 000
 • Esfahán (hostel) -  250 000 (raňajky v cene)
 • Širáz (hotel) - 200 000 (s kúpeľňou a WC)
 • Bandar Abbas (mosaferchúne) - 250 000
 • Yazd (hostel) - 140 000 (sprcha zdarma)
 • Teherán (hostel) - 140 000 (sprcha zdarma)
 • Masúle (hotel) - 140 000 (s kúpeľňou a WC)
 • Ramsar (apartmán v rodinnom dome) - 20€

 

 

(všetky ceny sú z júla 2010)

 

môj cestopis z Iránu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?