Lisabon (fotografie)

Autor: Roman Herda | 18.3.2015 o 8:51 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1048x

Do hlavného mesta Portugalska letíme z Barcelony ráno. Víta nás slnečné počasie a metrom sa z letiska vezieme až do centra. Mesto počtom obyvateľov zrovnateľné s Bratislavou nás očarilo od prvej chvíle a už teraz vieme, že tie dva dni, ktoré tu strávime nám stačiť nebudú.

Stĺp Pedra IV. z roku 1874 na rovnomennom námestí. Meno námestia sa ale nikdy neuchytilo a ľudia ho stále volajú Rossio. Je to jedno z hlavných námestí mesta už od stredoveku.

 

 

Budova vlakovej stanice Rossio v centre mesta. Navrhol ju portugalský architekt José Luís v rokoch 1886 až 1887 a otvorená bola v máji 1891. je postavená v Neo-manuelskom štýle, ktorý je romantickou verziou bujného manuelského štýlu z 16. storočia. Zaujímavosťou sú dve prepletené podkovy, ktoré tvoria vstup do budovy.

 

Výťah Santa Justa, alebo tiež Carmo z roku 1902 je celý zhotovený zo železa a patrí k reprezentatívnym ukážkam neogotického štýlu. Je vysoký 45 metrov a vybavený dvoma kabínami s dreveným interiérom.

 

Rua Augusta spájajúca Rossio a námestie Praça do Comércio.

 

Lisabonský Víťazný oblúk (Arco do Triunfo da Rua Augusta). Prvá verzia bola v roku 1777 zbúraná a v roku 1873 začala výstavba súčasného oblúku podľa návrhu architekta Veríssima Josého da Costy z rokov 1843/44. Oblúk bol dokončený v roku 1875.

 

Typická električka Remodelado.

 

Námestie Restauradores venované obnoveniu nezávislosti Portugalska v roku 1640, po 60 rokoch španielskej nadvlády. Obelisk v strede námestia z roku 1886 nesie mená a dátumy z vojny.

 

Elevador da Bica - jedna z pozemných lisabonských lanoviek. Prevádzku zahájila 28. júna 1882 a na svojej 250 metrovej trase prekoná prevýšenie 245 metrov.

 

Pohľad z jednej z mnohých vyhliadok na rieku Tagus a mesto.

 

Zhadzovanie karafiátov z vojenského vrtuľníka ľudom na námestie Praça do Comércio pri príležitosti osláv 40. výročia Karafiátovej revolúcie.

 

Socha Kráľa Jozefa I. portugalského od jedného z najznámejších portugalských sochárov Machada de Castra.

 

Vyhliadka na Rua Limoeiro.

 

Park Jardim Botto Machad vedľa kostola Santa Engrácia.

 

Kláštor Hieronymitov založený v roku 1502 (dokončený 1511) kráľom Manuelom I. z vďaky za šťastnú výpravu Vasca de Gama do Indie. V roku 1983 bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

 

 

Belémska veža boal postavená na začiatku 16. storočia v manuelskom štýle, čo je finálna fáza neskorej portugalskej gotiky. Mala obrannú funkciu a stala sa jedným zo symbolom mesta.

 

Podzemie stanice Gare de Oriente, ktorá je jedným z hlavných dopravných uzlov v Portugalsku. Je tu autobusová a vlaková stanica, nákupné centrum, policajná stanica. Navrhol ju španielsky architekt Santiago Calatrava a je to jedna z najväčších staníc na svete. So 75 miliónmi pasažierov ročne je rovnako vyťažená ako Grand Central Terminal v New Yorku.

 

 

25.4. - 26.4.2014

stručný denník z nášho výletu si môžete prečítať na mojej stránke romanherda.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.

DOMOV

Kiska sa zamotáva pri vysvetľovaní financovania svojej kampane

Aj oficiálnu časť platil z účtu firmy.

EKONOMIKA

Pondelok bola veľká katastrofa. Problémy s STK pokračujú

Ministerstvo dopravy zmenilo pravidlá pre stanice technickej kontroly.


Už ste čítali?